понеділок, 18 травня 2020 р.

18.05.2020. Є 31. Захист Вітчизни. Тема "Орієнтування на місцевості"

1. Перегляньте презентацію
2. Ознайомтесь з матеріалом

Орієнтування на місцевості без карти – способи визначення відстаней на місцевості

Окомірно – простий і швидкий спосіб визначення відстаней, однак його точність залежить від досвіду спостерігача, умов спостереження та величини відстані, що визначається. У досвідченого спостерігача помилка у визначенні відстані до 1км становить 10‑15%, у недосвідченого – 30-50%. При збільшенні відстані помилка збільшується.
При визначенні відстані необхідно пам’ятати наступне: великі та чіткі предмети здаються завжди ближчими; при спостереженні вгору здається, що предмети ближче, а вниз далі; якщо між спостерігачем і предметом немає інших об’єктів, здається, що він ближче, якщо є  далі; приспостереженні через водні простори, лощини та інші пониження рельєфу відстані здаються меншими; при спостереженні в ясний сонячний день предмети здаються ближчими, ніж при спостереженні при похмурій погоді та в сутінках; предмети яскравих кольорів (червоного, жовтого, білого) здаються ближчими, ніж предмети темних кольорів (чорного, синього, сірого); група людей здається завжди ближче, ніж одна людина на такій же відстані; людина, що лежить здається далі, ніж людина, що стоїть; на рівній та одноманітній місцевості (в лузі, полі, на снігу) предмети здаються ближчими. З достатньою точністю відстані можна вимірювати, користуючись відомостями таблиці.
Вимірювання відстані кроками. Рахунок ведуть парами кроків. Для точних результатів треба пройти відрізок у 100м і розділити на отриманий середній результат. Наприклад, при вимірюванні відстані отримаємо 54 та 56 пар кроків. Середнє число пар кроків 55. Довжина пари кроків буде: 100м : 55 = 1,8м.
Визначення відстані за кутовими розмірами предметів. Спосіб використовується, коли відомі лінійні розміри віддаленого предмета, до якого вимірюють відстань.
Сутність способу полягає в наступному. При спостереженні місцевих предметів (цілей), віддалених на різні відстані, спостерігач знаходиться як би у центрі концентричних кіл, радіуси яких дорівнюють відстаням до цих предметів (цілей).
Якщо коло розділити не на звичні 360°, а на 6000 рівних частин, то довжина однієї поділки буде заокруглено дорівнювати одній тисячній радіуса кола: де  R- радіус кола.
Поділка кутоміра і тисячна: АБС – дуга; АС - хорда
Центральний кут кола, стягнутий дугою, що дорівнює 1/6 000 довжини кола, прийнятий за одиницю вимірювання кутів, називається тисячною, яка є постійною незмінною кутовою величиною в метричній системі вимірювань. Її відносна похибка складає на 5% менше поділки кутоміра, якою під час вимірювань нехтують.
Таким чином, одиницею виміру кутів є лінійний відрізок, який дорівнює тисячній частці відстані до об’єкта, що забезпечує швидкий перехід від кутових вимірів до лінійних і навпаки. Кутові розміри предметів у тисячних вимірюють за допомогою бінокля, приладів спостереження і прицілювання тощо.

 Під час виміру кутів у тисячних називають і записують число сотень, потім число десятків і одиниць тисячних. Якщо сотень і десятків немає – називають і записують нулі. Наприклад, величини кутів у тисячних 343, 52 і 2 записуються як 3-43, 0-52 і 0-02, а вказуються “три, сорок три”, “нуль, п’ятдесят дві” та “нуль, нуль дві”.
Із залежності між кутовими та лінійними величинами, відстань (дистанцію) до предметів у метрах визначають за формулою: де  В - висота (ширина) предмета, м; К - кутова величина предмета в тисячних.
Приклад. Спостерігач в бінокль помітив висування противника на край села. Визначити відстань до противника (див. малюнок).
Рішення. Кутовий розмір сільського будинку, що спостерігається в бінокль, дорівнює двом малим поділкам сітки бінокля (0-10), його висота 6м. Відстань до противника – 600м.
Таким чином, знаючи величину приладів спостереження (прицілювання) у тисячних та розміри цілей противника, наприклад, танка (довжина, ширина або висота) і місцевих предметів (будинок, стовп тощо), поблизу яких знаходиться противник, можна швидко і з достатньою точністю визначати  відстань за кутовими величинами.
Приклад. Солдат противника в окопі закривається однією малою поділкою шкали горизонтальних поправок прицілу ПСО-1. Визначити відстань до цілі.
Визначення кутових розмірів за шкалою прицілу ПСО-1
Рішення. Ширина солдата в плечах дорівнює 50см, його кутова величина 0-01. Відстань до цілі – 500м.
Варіант – якби та ж сама ціль закривалась двома малими поділками прицілу ПСО-1 – відстань була б 250м.
Приклад. Солдат противника під час атаки закривається по висоті великою вертикальною поділкою (рискою) сітки бінокля. Визначити відстань до цілі.
Рішення. Зріст солдата у середньому 1,7м, кутова величина великої вертикальної риски бінокля – 0-05. Відстань до цілі – 340м.
Варіант – якби та ж сама ціль закривалась малою вертикальною поділкою (рискою) сітки бінокля – відстань була б  680м.
Приклад. Піхота противника під прикриттям танків веде наступ. Визначити відстань до противника, якщо танк по ширині закривається мушкою автомату.
РішенняШирина танка – 3м, кутова величина мушки автомату 0-02. Відстань до цілі – 1 500м.
Варіант – якби та ж сама ціль знаходилась у прорізі прицілу автомата – відстань була б 500м.
Визначення відстаней за лінійними розмірами предметів. Лінійкою на відстані 50см від очей, вимірюють у міліметрах висоту предмета, що спостерігається. Висоту предмета (В) в сантиметрах ділять на кількість міліметрів на лінійці (l), що закривають предмет; результат множать на постійне число 5 і отримують відстань до предмета в метрах.
Наприклад, сільський будинок висотою 6 м затуляє на лінійці відрізок 10 мм, а вишка висотою 20м – 5мм. Отже, відстань до будинку – 300м, до вишки – 2 000м  (див. малюнок).
Визначення відстаней за лінійними розмірами предметів
Визначення відстаней за лінійними розмірами предметів
Для впевненого використання у бойовій практиці цього способу небхідно знати розміри деяких місцевих предметів, бойової техніки противника і деякі інші. Наприклад, легко запам’ятати, що середній зріст людини – 1,7м. Відстань між стовпами лінії зв’язку – 60м, а його висота 6м. Таку ж висоту має будинок сільського типу; один поверх багатоповерхівки – 3м. Висота вантажного автомобіля – 2,5м; така ж висота і у танка, а його довжина та ширина – 6 і 3 метри відповідно.
Таким чином, якщо вогнева точка противника знаходиться на даху багатоповерхівки, один поверх якої закривається 6мм на лінійці, то відстань до цілі буде 250м, а якщо противник веде мінометний обстріл з позиції поруч із сільським будинком, який закривається 5мм на лінійці, то відстань відповідатиме 600м.
Визначення відстані за співвідношенням швидкості звуку і світла. Звук розповсюджується у просторі зі швидкістю 330 м/с, або 1км за 3с, а світло – практично миттєво. Таким чином, відстань у кілометрах до місця, де пролунав постріл, дорівнює числу секунд, які пройшли від моменту спалаху до моменту, коли був почутий звук пострілу, поділеному на 3.
Наприклад, спостерігач почув звук пострілу через 9 секунд після спалаху гармати. Відстань до місця спалаху: D = 9 : 3 = 3 км.
Визначення відстані на слух. Безвітряної ночі нормальний слух людини джерело шуму почує на відстані, вказаній у таблиці.
Визначення відстані побудовою трикутника на місцевості застосовується для визначення ширини непрохідних ділянок місцевості (боліт, мінних полів). На малюнку показано визначення ширини річки побудовою рівнобедреного трикутника, у якого катети рівні, тобто ширина річки АВ дорівнює довжині катета АС.
Визначення відстані побудовою трикутника на місцевості
Визначення відстані побудовою трикутника на місцевості
Точку А вибирають так, щоб з неї було видно орієнтир (точка В) на протилежному березі і при цьому була можливість вздовж берега виміряти відстань, що дорівнює ширині ріки. Точку С визначають методом наближення, вимірюючи кут АСВ, який дорівнює 45°.
Інший варіант "а" цього способу показаний на малюнку. Точку С  обирають так, щоб кут  АСВ  дорівнював 60° (тангенс кута 30° = 1/2).  Отже, ширина річки дорівнює подвоєному значенню відстані АС.
В обох випадках кут при точці А повинен дорівнювати 90°.
3. Виконайте практичне завдання в зошиті, сфотаграфуйте та надішліть на електронну пошту zvbcpto@gmail.com. (Варіант виконання завдання подено в презентації - завдання 1).

Спираючись на знання, отримані на уроці, визначити азимути і відстані до заданих об’єктів та розташувати їх на умовному плані місцевості з урахуванням визначених напрямів та відстаней в обраному масштабі.
Завдання:
- точка спостереження крильце вашого будинку;
- орієнтири вимірювання:
- сусідський будинок (h=3 м);
- окреме дерево (h=3 м);
- ліхтарний стовп (h=6 м).

Немає коментарів:

Дописати коментар